Staff Directory

CENTRAL OFFICE

Robert Mullaney
Superintendent of Schools

Susan Sarnie
Executive Assistant to the Superintendent


Terry Wiggin
Director of School Finance & Human Resources

Kathy Villani
Payroll Specialist


Ann Walsh
Accounts Payable


Shaileen Volpe
Accounts Payable

Nealy Urquhart
Director of Student Support Services

Maureen Knowlton
Director of Curriculum, Instruction & Assessment, EL, and Professional Development

Ryan Camire
Director of Digital Learning & Innovative Educational Technology


DISTRICT ADMINISTRATION
John Engler, Director of Operations and Facilities
Shawn Fallon, Director of Food Services
Sandy LaBarge, Transportation Director
Derek Phinney, Athletics Director


Clyde Brown


Administration

Jango, Tanna Principal 
Molloy, Elise Assistant Principal / School Counselor 


Office Staff

Liotta, Jane Main Office Administrative Specialist 
Gallon, Kim Main Office Administrative Assistant 
Blanchette, Karen Student Services Administrative Assistant 
Olsen, Dana Curriculum Administrative Assistant 
Kavanagh, Kathleen School Nurse 
Lortie, Suzanne School Nurse 


Pre K

Browning, Sarah
Carr, Barbie
Kepple, Jessica


Kindergarten

Gately, Dee
Guertin, Jen
Lafferty, Lisa
Skelly, Carolyn


Grade 1

Ball, Amy
Doherty, Carolyn
Eaton, Jen
Giunta, Lindsey
Osborne, Adria


Grade 2

Hackett, Miranda
Migos, Vanessa
Perachio, Mollie
White, Janine


Grade 3

Carlson, Jen
Collazo-Dominguez, Daniel
Merusi, Camille
Tashian, Kelly


Grade 4

Al-Haza, Sarah
Colcord, Amie
McKay, Mike
Nardone, Chris


Grade 5

Adams, Michelle
Keane, Kristin
Mellin, Jaclyn
Muldoon, Julie
St. John, Bobbi Jo


Special Education

Baglioni, Krista
Cole, Kelsey
Fallon, Kiley
Imbrogna, Jenna
Kalaitzidis, Christina
Walsh, Sadie


Specialists

McKearney, Nicole Behavior Specialist 
Annunziato, Kelly School Counselor 
Seybert, Shawn School Psychologist 
Day, Amy O.T. and P.T. 
Hoye, Angela O.T. and P.T. 
Chisholm, Jennifer Speech Therapist 
Keimig, Barbara Speech Therapist 
Basile, Caelah Math Specialist 
Nealon, Katie Math Tutor 
Shea, Jean Math Tutor 
Doherty, Margaret Reading Specialist 
Feig, Maureen Reading Specialist 
Franklin-Briggs, Jo-Ellen Reading Tutor 
McCarthy, Jeannette Reading Tutor 
Mulligan, Kristin ELL Teacher 
Baklanova, Marina ELL Teacher 


Unified Arts

Poulos, James Art 
Valluzzi, Anne Digital Literacy 
Doherty, Laura Media Literacy 
Femino, Mark Music 
Norton, Janice Music 
Tenreyro-Viana, Lelia FLES, Music 
Brodeur, Marissa Physical Education 
Tucker, Annette Physical Education 


Extended Day

Noonan, Jeanne


Support Staff

Bomba, Julianna Paraprofessional
Burns, Doreen Paraprofessional
Cairney, Michelle Paraprofessional
Casey, Lauri Paraprofessional
Gledhill, Tracy Paraprofessional
Hidalgo, Dulce Paraprofessional
Horgan, Katie Paraprofessional
Ibrahim, Marline Paraprofessional
Lund, Jen Paraprofessional
Malzone, Nancy Paraprofessional
Moffatt, Tammy Paraprofessional
Munichiello, Erin Paraprofessional
Murphy, Cindy Paraprofessional
Nair, Shailini Paraprofessional
Quinzani, Kristen Paraprofessional
Saad, Mary Paraprofessional
Sinks, Stacy Paraprofessional
Smith, Paige Paraprofessional
Sugrue, Hillary Paraprofessional
Tomlin, Emma Paraprofessional
Walsh, Rebecca Paraprofessional

Middle School


Main Office

Duprey, Paul    Administration, Principal 
Rao, Kelly Administration, Student Affairs
Phinney, Derek Administration, Athletic Director
Bickford, Dale  Resource Officer
Molinari, Lynn Nurse
Mullally, Cheri MS Administrative Specialist
Reagan, Lynne MS Administrative Assistant


Grade 6

Botelho, Kristine Math
Laney, Samanatha SS
Maguire, Janet  Spanish
Robinson, Mara ELA
Saccardo, Molly ELA
Shockley, Janet Science


Grade 7

Cantoreggi, Wendi ELA
Hickey, Deb  Science
MacDonald, Evan SS
Monaghan, Lizbeth Spanish
Panciocco, Michelle Math
Shaughnessy, Diane ELA


Grade 8

Benham, Lance Science
George, Arppana Math
Lahah, Michele SS
Rooney, Christina Spanish
Monaghan, Sharon ELA
Shepardson, Michelle Math


United Arts

Blessing, Jocelyn  Careers Gr. 8   
Brodeur, Marissa Physical Education 6-8  
Carter, Michael Creative Writing 8  
Cave, Michael Spanish Immersion UA (SIUA) 6-8  
DiGiammerino, David Technology 6-8  
Femino, Mark Chorus, General Music  6-8  
Kendrick, Scott Physical Education 6-8  
Mannion, Danielle TV Production 6-8  
Norton, Janice Band, Musical Theater, General Music 6-8  
Radcliffe, Amy Art 6-8  
Rao, Kelly Health 6-8  


Specialists

Blessing, Jocelyn  Adjustment Counselor 
Day, Amy Occupational Therapist 
Gallivan, Nancy Math Interventionist
Howden, Tim Speech Language Pathologist
Hurvitz, Michelle Special Education Teacher
Leman, April Adjustment Counselor
Newton, Karley Special Education Teacher
Scotland, Lauren Special Education Teacher
Thie, Anne Reading/Writing Interventionist
White, Tricia Special Education Teacher


Support Staff

Devine, Liam  Paraprofessional
Faltus, Thomas Paraprofessional
Kale, Shalaka Paraprofessional
Monteiro, Adrienne Paraprofessional
Simpson, Susan Paraprofessional
Taillefer, Robin Paraprofessional

High School


Administration

Awdycki, Mark  Administration, Principal 
Rao, Kelly  Administration, Director of Student Affairs 
Phinney, Derek Administration, Athletic Director / Health Teacher
Bedard, Teri HS Administrative Specialist
Macomber, Traci HS Administrative Assistant


School Counseling Department

Dunn, Riley School Counselor
Moore, Nicole School Counselor 
Harkey, Erika School Counseling Administrative Assistant


English Department

Bartley, Victoria English
Bigelow, Stephen English
Caulfield, Mark
English
Fillebrown, Allison English
Ingraham, Thomas English


Math Department

Alan, Rachel Math
Jones, Michelle Math
Saegh, John Math
Young, Meredith Math


Science Department

Alconada, Scott Science
Brownell, Bradley Science
Cheney, Erin
Science
Copice, Stephanie Science


Social Studies Department

Fallon, David Social Studies
Kraby, Brian Social Studies
Ziemba, Maryann Social Studies


Spanish Department

Ames, Sara Spanish
Fitzgerald, Yvonne Spanish
Paladino, Nicole Spanish
Panciocco, Glen Spanish


Unified Arts

Boissy, Kathy Media Center  
Carter, Michael Media Center  
DiGiammerino, David
Technology  
Fallon, Anthony Phys Ed / Health  
Femino, Mark Music: Chorus  
Haggerty, Carol Art
Website 
Kendrick, Scott Phys Ed / Health  
Mannion, Danielle Digital Media  
Norton, Janice Music: Band  


Specialists

Baklanova, Marina ELL Specialist
Bickford, Dale School Resource Officer
Dalton, Patrick Athletic Trainer
Fanning, Kerry Team Chair MS/HS
Graham, Shannon Special Education
Hayden, Rachel Special Education
Howden, Timothy
Speech and Language
MacGowan, Brett
Special Education
Molinari, Lynn School Nurse
Morrill, Beth Special Education
Neville, Patrick
Special Education
Raposa, Annie Special Education
Sears, Allison Special Education
Seybert, Shawn School Psychologist
Starratt, Diann Special Education
Sullivan, Erin Adjustment Counselor
Zitoli, Olivia Bridge Program


Website by SchoolMessenger Presence. © 2022 Intrado Corporation. All rights reserved.